Ara

Tükendi

Kavramsal Sanat – Özkan Eroğlu

 31,20

Kavramsal sanatla ilgili dnyadaki atılımların geçmişi, ortalama altmış yıla dayanmakta. Batıda yaygınlık gösterdiği lkelerde bile 1960lardan bu yana tam anlamıyla çözme kavuşturulamamış bir alan. Bu alan hemen btn sanat ile alternatif sanat, hatta toplumsal ve bireysel, siyaset ve politika hareketlerini bnyesinde barındırıyor, dolayısıyla her yönden oldukça karışık bir görnm ortaya koyuyor.
Marcel Duchamp sonrası sanata karşı, bir karşı sanat atağı olarak Kavramsal sanat yapmak/yapabilmek..! Bu kitapla, söz konusu mesele başta olmak zere ve başka meselelerin de iyice anlaşılmasına yardımcı olmak için bir giriş metni sunuluyor.
Kavramsal sanat konusunun görsel olan ve olmayana dönklğne dair tartışmalar bugn dnyada halen sregelmekte, en başından beri meselenin dşnceye/kavrama dayandığını savunanların, söz konusu tartışmaya belirgin bir katkı sunduklarının da ucu halen açık görnmektedir.
Sanat dnyasını sanat ve karşı sanat bağlamlı ikiye bölen bakış açısının formel olana karşı tutumuyla etki alanı en geniş olanı Kavramsal sanat. Ancak Kavramsal sanat konusunu tartışmaya açmak, başta görsel sanatların başat alanı; resim, sonra plastik sanatlar ve de tm görsel sanatların her bir boyutunu çözme kavuşturmakla direkt ilgili. çnk Kavramsal sanat ilk gnnden itibaren kendini görsel sanatlar kapsamında görmekte. Yıllarca hkm srmş bir sanat algısına karşı bambaşka bir sanat yaptığınızı ileri srecekseniz, karşı olduğunuz sanatı tm açılımları kapsamında kuram ve uygulamasıyla iyi bilecek, ona sıkı şekilde hakim olacaksınız ki, ileri srdğnzle doğru ve sağlıklı bir şeyler elde edebilin.
150-200 yıllık resim sanatı geçmişi olan, plastik sanatların sorunlarını çözememiş Trkiyenin dnyadaki Kavramsal sanat tartışmalarına katılamaması, anlamakta gçlk çekmesi gayet normal. Gerçekçi bakış bu..! Zaten lkemizde Kavramsal sanat adı altında sunulanların byk bir çoğunluğu ilk başlarda özenti ile başlamış ve sonrasında ciddi şekilde etki altına girmiş, bugnlerde de sanatta ileri lkelerde uygulanmış işlere genellikle oldukça benzer, özetle yapılmış şeylerden gçl etkiler almış, bir tekrar sanatı şeklinde karşımıza gelmektedir.
Bu kitap, Kavramsal sanat meselesine dönk Trkiyenin gerçekçi bir yaklaşım içinde olması gerektiğine dikkat çekmek, meselenin varoluş nedenlerini açıklamaya çalışmak ve özellikle gelecek kuşakların bu yönde kendilerini konumlandırırken eleştirel ve öz eleştirel olmaları için bazı bilgi ve açıklamalarda bulunmaya çalışmaktadır.

Barkod

9786052158128

Yayınevi

Tekhne Yayınları

Eylülsanat kitabevinde Satılan Ürünler %100 Orjinal Ürün Garantisi Taşımaktadır. Her Ürünün Faturası Mevcuttur. 

 
Bizler sunduğumuz hizmette öncelik olarak müşteri memnuniyetini benimsiyoruz. Şirket politikamız ; müşterilerimize uygun fiyatlı orjinal ürünleri sizlere hızlı ve sorunsuz şekilde ulaştırmayı içermektedir. Memnun kalmadığınız ürünleri kullanmamak ve ambalajına zarar vermemek şartıyla bizlere ücretsiz olarak kargolayabilirsiniz.

Stokta yok

 

Başa Dön