Ara

Dokunmadan – Nermin Yıldırım

 50,00

Özgün karakterleriyle hatırda kalıcı romanlara imza atan Nermin Yıldırım’ın beşinci ve son romanı Dokunmadan, Hep Kitap imzasıyla Mart 2017’de de okuyucusuyla buluştu. Kendi köşesine gizlenen karakterleri romanlarına katarak herkesin bu karakterlerde kendinden bir parça bulmasını sağlayan yazarın Dokunmadan romanı ile yine aynı yolu izlediği görülüyor.

Qty

Dokunmadan – Nermin Yıldırım

Özgün karakterleriyle hatırda kalıcı romanlara imza atan Nermin Yıldırım’ın beşinci ve son romanı Dokunmadan, Hep Kitap imzasıyla Mart 2017’de de okuyucusuyla buluştu. Kendi köşesine gizlenen karakterleri romanlarına katarak herkesin bu karakterlerde kendinden bir parça bulmasını sağlayan yazarın Dokunmadan romanı ile yine aynı yolu izlediği görülüyor.

Kapak tasarımını Yetkin Başarır üstlendiği 320 sayfalık roman, özgün hikayesi ve sürükleyiciliğiyle okuru kendine çekiyor.Romanın kurgusu, 29 yaşında genç bir kadın olan Adalet’in hasta olduğunu öğrenmesiyle başlıyor. Romanın baş karakteri olan Adalet, hastalığını öğrendiği andan itibaren bununla yüzleşme süreci okur huzurunda gerçekleştiriyor. Okur, Adalet’in hastalığı kavradığı her ana tanık oluyor. Adalet’i baş karakter yapan ve okura yaklaştıran özellik ise kitabın adından da anlaşılacağı gibi, onun hayata ‘dokunmadan’ yaşaması. Yüzeyden, kabuktan, derine inmeden geçirilen sıradan ve tekdüze bir hayata sahip olan karakterin yaşantısında okuyucu kendini buluyor. Karakteri kendine yakın gören okurun kitabın içine girmesi ve olaylar arasında sürüklenmesi de böylece mümkün oluyor.

Kitabın girişinde Yahya Kemal Beyatlı’nın Sessiz Gemi isimli şiirinden bir bölüm yer alıyor: “Meçhule giden bir gemi kalkar bu limandan.” Bu tür alıntılar, kitabın her bölümünün başında okuru karşılayarak bazı mesajlar veriyor. “Öleceğimi öğrenince çok şaşırdım” cümlesiyle başlayan olay örgüsünde Adalet, kendi diliyle iç dünyasını sunuyor. Hastalığını öğrenene kadar hayatın hep uzağında kalmış, hiçbir şeye karışmamış, hiçbir duyguyu tam anlamıyla yaşamamış kısacası “dokunmadan” yaşamış olan Adalet, hastalığını öğrendiği andan itibaren kendini, hayatını sorgulamaya başlıyor. Adalet’in tüm sorgu ve yüzleşmeleri aslında okurun kendini sorgulamasını da sağlıyor. Toplumu Adalet’e indirgeyerek olay örgüsüne katan yazar ana karakteri şu şekilde tanımlıyor: ” Sıradan biri Adalet. Hepimiz kadar zayıf, hepimiz kadar güçlü, hepimiz kadar korkak, hepimiz kadar cesur… Kısacası yazar, Adalet’le birlikte okuyucusuna da sorgu kapılarını aralıyor.Artık hasta olduğunu ve ölüme yakın olduğunu bilen Adalet, ilk günahını, hatalarını, yapamadıklarını, yapıp da başaramadıklarını, yanlış yaptıklarını bir bir incelemeye başlıyor.

Yaşadığı her olumsuzlukta kendini suçlayan Adalet, başına bu hastalığın gelmesinin sebebini de kendi hatası olarak yorumluyor ve bu hatayı bulmak için en başından sonuna kadar yaşam sürecini derinlemesine inceliyor. Kendi içerisinde derin bir yolculuğa çıkarken ilk soluğu çocukluğunda alıyor. Unuttuğunu düşündüğü ama aslında bilicinde sakladığı anıları bir bir ziyaret ederken, aklı çocukluk arkadaşı Mahsun’da takılı kalıyor. Henüz 5 yaşında iken diğer çocuklardan farklı olduğu için mahallede dışlanan Mahsun’un elinden aldığı oyuncağını anımsıyor ve ilk kötülüğün bu olduğunu keşfederek Mahsun’u aramaya başlıyor. Adalet’in Mahsun’u aramaya başlamasıyla olay örgüsü hareketleniyor. Oldukça geniş ve zengin kurgulara sahip Nermin Yıldırım, kaleminin etkisi Dokunmadan romanında da kendini gösteriyor. Mahsun’u aramak için yollara düşen Adalet, bu yolculukta daha önce hiç yaşamadığı şeyler yaşayarak dokunmadıklarına bir bir dokunmaya başlıyor. İçinde yaşadığı ülkeyle yüzleşmesi, ülkesini tam anlamıyla tanıması bu yolculuk sayesinde gerçekleşiyor. Oldukça maceralı geçen bu yolculukla Adalet, kendini sorgulamaktan ve suçlamaktan ödün vermezken zamanla bir değişime uğruyor.

Adalet’in uğradığı değişim, olayları Adalet’in gözünden yaşayan okur tarafından da açıkça görülüyor. Tüm olayların sonunda Adalet’in aşka ‘dokunup dokunmayacağı’ ise olay örgüsünde okura sürpriz olarak sunuluyor.Esprili, nükteli, imalı, imgeli ama daima sürükleyici bir üsluba sahip olan Nermin Yıldırım; Dokunmadan isimli romanıyla 29 yaşındaki Adalet’in hayatı ve iç dünyasını sorgulayışını ele alırken her okuyucuyu kendi iç dünyasına döndürmeyi ihmal etmiyor.

Dokunmadan kitabı fiyatı ile de raflarda cazip bir seçenek olarak yerini alıyor. Nermin Yıldırım’ın kendine has üslubu ile kaleme aldığı bu romanı okurken; siz de iç dünyanızda keyifli bir keşfe çıkacaksınız.

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.

Sadece bu ürünü satın almış olan müşteriler yorum yapabilir.

Eylülsanat kitabevinde Satılan Ürünler %100 Orjinal Ürün Garantisi Taşımaktadır. Her Ürünün Faturası Mevcuttur. 

 
Bizler sunduğumuz hizmette öncelik olarak müşteri memnuniyetini benimsiyoruz. Şirket politikamız ; müşterilerimize uygun fiyatlı orjinal ürünleri sizlere hızlı ve sorunsuz şekilde ulaştırmayı içermektedir. Memnun kalmadığınız ürünleri kullanmamak ve ambalajına zarar vermemek şartıyla bizlere ücretsiz olarak kargolayabilirsiniz.

47 adet stokta

 

Başa Dön