Ara

İNDİRİM

Tarihi Çevre Koruma ve Restorasyonlar – Zeynep Ahunbay

 479,00

Mimarlık, iç mimarlık, tasarım, mhendislik, şehircilik, kentleşme, endstri rnleri tasarımı, peyzaj tasarımı, arkeoloji, kltr, sanat vb. konu başlıklarında kitaplar yayımlayan YEM Yayının, Tarihi çevre Koruma ve Restorasyon adlı kitabının yeni baskısı çıktı.

Koruma dşncesinin kuramsal temeli ve korunacak değerlere ilişkin ölçtlerle başlayan Restorasyon, anıtlarda bozulmaya neden olan etkenler, restorasyon öncesinde yapılan çalışmalar, restorasyon projesinin hazırlanması ve restorasyon tekniklerinin yanı sıra koruma anlayışı ve kltr varlıklarının korunması ile ilgili örgtlenme ve yasalara da yer veriyor. Carta del Restauro, Venedik Tzğ, Amsterdam Bildirgesi, Washington Tzğ, Arkeolojik Mirasın Yönetimi, Taşınmaz Kltr ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yksek Kurulu’nun 378 Sayılı İlke Kararı, Sualtı Kltr Mirasının Korunması ve Yönetimi ile İlgili Tzk, Ahşap Tarihi Yapıların Korunması için İlkeler ve Geleneksel Mimari Miras Tzğ’n de içeriyor. :Tarihi kentlerimiz, eşsiz anıtlarımız, geçmişten bize armağan gzellikler. Onları görmek, yakınlarında olmak mutluluk kaynağı; tasarımlarının gerisindeki bilgi ve becerileri araştırarak, geçmiş dönemlerin yapı sanatını ve kentsel dzenini öğreniyoruz. Gnmzde nfus artışı, ranta yönelik yenileme projeleri, bayındırlık etkinlikleri kltr varlıklarımızın korunmasını zorlaştırıyor. Yıkımlar, köt onarımlar kltr mirasımızı acımadan yiyip tketiyor. Hızla yok oluşu durdurmak, durumu koruma açısından olumlu yöne çevirmek için toplumun daha bilinçli davranması, kltr varlıklarını sahiplenmesi gerekiyor. Tarihe ve doğal çevreye duyarlı, sorunları özenle çözecek, bilgiyle donanımlı plancı, mimar, mhendisler yetiştirmek bu yönde ilerlemenin önemli bir bileşeni.

Tarihi çevre Koruma ve Restorasyon kitabı mimarlık öğrencilerini koruma konusunda bilgilendirmek için yazıldı. Trkiyede yetişen her mimar, çevresine iyi bakmalı, duyarlı ve öğrenmeye hazır olmalıdır. zerinde tarih öncesinden gnmze kadar uzanan geniş bir zamana ait kltr katmanlarını barındıran bu lkede mimar olmanın bizlere yklediği sorumluluğu hakkıyla taşımak için kltr mirasının insanlığın ortak bir değeri olduğu fikrini benimsemek ve uluslararası dzeyde donanımlı olmak gerekiyor. Koruma uygulaması yapanların doğa ve tarihe saygı göstermeyi ilke edinmeleri, sahte tarihi eserler retmekten kaçınmaları meslek etiğinin bir parçası.

Yurdumuzun kltr mirasının duyarlı, bilgili ve disiplinlerarası çalışma alışkanlığına sahip meslek adamlarının çabalarıyla yaşatılacağına inanıyorum. Umarım bu kitap mimarlık öğrencilerinin koruma konusunda bilinçlenmelerine, bu alana gönl verip, katkıda bulunmaya karar vermelerine yardımcı olur.”

– Zeynep Ahunbay

Barkod

9786058136694

Yayınevi

YEM Yayın

Eylülsanat kitabevinde Satılan Ürünler %100 Orjinal Ürün Garantisi Taşımaktadır. Her Ürünün Faturası Mevcuttur. 

 
Bizler sunduğumuz hizmette öncelik olarak müşteri memnuniyetini benimsiyoruz. Şirket politikamız ; müşterilerimize uygun fiyatlı orjinal ürünleri sizlere hızlı ve sorunsuz şekilde ulaştırmayı içermektedir. Memnun kalmadığınız ürünleri kullanmamak ve ambalajına zarar vermemek şartıyla bizlere ücretsiz olarak kargolayabilirsiniz.

1 adet stokta

 

Başa Dön